SN Engineering

Building Information Modelling

slider slider slider
Building Information Modelling

Building Information System is a digital platform which enables to collaborate architectural and engineering disciplines. Through BIM, faults which occur by reason of conventional project drawings methods are easily detected. Besides, problems that might be encountered in construction area can be specified and eliminated previously.

In our company; Building Information System models are created with Autodesk programs, creation of work plans and necessary documents for perform construction management and cost analysis provided for our customers.

Building Information Modelling-Services

• Preparation of BIM Technical Definition and Specification

• BIM Project Supervision and Inspectorship

• Building Information Modelling

“Bir proje ofisi genellikle ya mekanik ya da elektrik projelerini yürütür. Biz iki alanı aynı çatıda toplamanın daha başarılı sonuçlar vereceğine inanıyoruz. Çünkü şantiyede en çok sorun çıkaran ve asıl koordinasyon gerektiren kısımlar mekanik ve elektrik tesisatlarıdır. Dolayısıyla bu iki alanın koordinasyonunu da bir iş süreci olarak tanımladık ve projenin sıfır hataya en yakın şekilde tamamlanmasını hedefledik. Bu hedefimize ilerlerken de Autodesk® Revit® MEP yazılımından destek aldık.” Seyit KAPLAN
Kurucu ve MEP Proje Koordinatörü
Customer Success Stories, Autodesk